
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 40.1 mm |
| Width | 15 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 26.5 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 13 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Plug, Socket |
| Number of Positions | 13 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 5.9944 mm |
| Housing Material | Polyamide |
| Fastening Type | Latch |
| Wire Gauge (Max) | 22 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
| Housing Color | Natural |
| Contact Gender | Male |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$1.02269
Ext.Price$1.02269
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.02269 | $1.02269 |
| 10 | $0.83232 | $8.32320 |
| 25 | $0.76594 | $19.14850 |
| 50 | $0.70485 | $35.24250 |
| 100 | $0.64864 | $64.86400 |
| 300 | $0.61885 | $185.65500 |
| 500 | $0.59044 | $295.22000 |
| 1000 | $0.56066 | $560.66000 |
| 3000 | $0.55586 | $1667.58000 |
